Úprava a údržba srsti
Péče a údržba
Srst hladkosrstého foxteriéra se velmi snadno udržuje. Je samočistící, takže se bez problému zbaví nečistot i bahna. Ale i jí svědčí každodenní kartáčování, čímž srst dostává správný lesk a kondici. Pravidelné pročesávání také zmenšuje problémy s línáním, což ocení zvláště ti kteří chovají hladkosrstého foxteriéra v bytě. Je třeba upozornit , že pro výstavní účely je třeba i hladkosrstého foxteriéra upravovat, a to stříháním. To je pro mnohé překvapenmí, protože většina odborné literatury se o úpravě nezmiňuje. Úpravou zvýrazníme elegantní vzhled tohoto plemene. Střih není náročný a dá se provádět i den před výstavou. Je nutné si uvědomit, že hladkosrstý foxteriér není krátkosrstý jako třeba doga nebo boxer. Srst na krku, pánevních končetinách a ocase přerůstá a tvoří praporce, které je třeba odstranit. Zvýrazní se tím ladnost a délka krku, zkrátí se formát a zdůrazní zaúhlení. Střih provádíme stříhacím strojkem na psy, přechody mezi stříhanou a nestříhanou srstí srovnáme efilačními nůžkami (střih viz obrázek).
Hlavní rozdíl mezi hladkosrstým a drsnosrstým foxteriérem je ve struktuře a údržbě srsti. Srst drsnosrstého foxteriéra je nutno upravovat trimováním (vytrháváním staré srsti, aby na jejím místě mohla vyrůstat srst nová).
Toto musíme dělat i v případě, že pes nejde na výstavu. V žádném případě se drsnosrstý foxteriér nesmí stříhat. Po ostříhání vznikne srst špatné kvality, bude měkká, začne plstnatět, mnohem více se špiní. Barevné skvrny vyblednou tak, že černá bude již jen šedá a jinak sytě narezle hnědá barva vybledne do téměř bílé a srst ztrácí lesk. Je velmi pracné jednou ostříhaného psa následně vytrimovat. Trimování je prospěšné nejen tím, že psa zbavíme veškeré mrtvé srsti, ale zároveň mu trimováním promasírujeme a prokrvíme pokožku.
Tak takhle bude vypadat váš pravidelně stříhaný foxteriér. Výsledek: měkká, kudrnatá srst, vybledlé barvy. Vpravo vidíte správně trimovaného foxteriéra.
Velký pozor je třeba dávat na psí salóny, kteří slibují úpravu trimováním, ale ve většině případů psy jen lehce přeškubají po hřbetě a zbytek ostříhají. Trimování psa na výstavu je dlouhodobá záležitost a rozhodně jí nemůžou stihnout za jednu hodinovou návštěvu.
I zde je patrný rozdíl v barvě a kvalitě srsti foxteriéra pouze stříhaného (vlevo) a jedince správně upravovaného trimováním (vpravo).
Cílem úpravy je, aby drsnosrstý foxteriér byl v den výstavy obrostlý různě dlouhou, hustou a přiléhavou srstí s plynulými přechody od nejkratší k nejdelší srsti. Docílit toho lze tak, že se srst na těle vytrimuje různě dlouhou dobu před výstavou. Pro jednotlivé partie těla lze doporučit následující časový postup:
- 8 týdnů před výstavou – horní část krku a hřbet
- 6 týdnů před výstavou – boční strany krku, boky těla a pánevní končetiny
- 4 týdny před výstavou – plece, prsa, hrudní končetiny
- 14-10 dnů před výstavou – hlavu, spodní část krku, zadek a mezi pánevními končetinami
Je nutné upozornit, že tento návod je velmi stručný a pouze orientační. Je téměř nemožné, aby úpravu dobře zvládl začátečník bez zkušeností a dobré znalosti standardu.