ZMĚNY V KYNOLOGICKÝCH PŘEDPISECH
Novela Zápisního řádu ČMKU vstupuje v platnost 1. října 2024. Určité změny zaznamenaly další předpisy ČMKU a FCI. Následující povídání by mohlo na to zásadní upozornit. Nebude ale jen o faktických změnách nebo spíše novinkách v předpisech. Některé body budou připomenutím toho, co platí delší dobu, ale v čem se často chybuje.
Zástupce chovatelských klubů, rozhodčí, majitele psů a chovatele realizující svoji činnost pod ČMKU by měly zajímat následující předpisy.
Předpisy FCI
• Chovatelský řád
• Výstavní řád
• Základní předpis FCI pro rozhodčí
Předpisy ČMKU
• Zápisní řád ČMKU
• Výstavní řád ČMKU
Legislativa
• Zákon o veterinární péči
• Zákon na ochranu zvířat
• Vyhláška č. 384/2021 Sb., o ochraně psů a koček při chovu za účelem rozmnožování
PŘEDPISY FCI
Chovatelský řád FCI
Upozornit je třeba na dvě důležitá ustanovení.
Potvrzení o krytí musí v každém případě obsahovat podpis majitele psa a podpis majitele feny. Stejný požadavek je zakotven i v Zápisním řádu ČMKU, přesto jej řada chovatelských klubů na svých krycích listech uveden nemá. Je tedy třeba to uvést do souladu.
Vrh je registrován členem nebo smluvním partnerem, v jehož zemi níž má chovatel trvalé bydliště a kde se vrh narodil. Vzájemnou dohodou dotčených členských nebo partnerských organizací mohou být stanoveny výjimky. To je důležité ustanovení z pohledu lidí, jejichž pes nebo fenka se nedostanou v ČR do chovu a oni to obcházejí tak, že vrh nechávají zapisovat v jiném státě.
Výstavní řád FCI
Víc než rok jsou na mezinárodních výstavách navrhována dvě nová čekatelství a FCI na jejich základě přiznává mezinárodní šampionáty. C.I.B. –J, čekatelství je FCI- CACIB-J a C.I.B. -V, čekatelství je FCI- CACIB-V.
Nově jsou mezi třídy povinné zařazeny třídy štěňat a třídy dorostu. Požadavek se promítl i do Výstavního řádu ČMKU. Třídy štěňat a dorostu tedy musí být otevírány i na kluby pořádaných výstavách.
Důležité je rozhodnutí FCI ohledně kupírování ocasů.
Podle FCI platí od 1. 1. 2025 zákaz kupírování ocasů/prutů u plemen, u kterých to standard vysloveně neuvádí. Jinak se přístup ke kupírovaným ocasům řídí legislativou každého státu. V České republice platí zákaz kupírování uší, v případě ocasů zatím zákaz v zákoně zakotven není.
PŘEDPISY ČMKU-ZÁPISNÍ ŘÁD
Novela je platná od 1. října 2025. V závěrečných ustanoveních je uvedeno že:
“Znění Zápisního řádu ČMKU vychází z příslušných normativů FCI (Internal Rules of the FCI, International Breeding Rules of the FCI, FCI International Breeding Strategies, Guidelines: Criteria for limited registration)“.
Čl. II Chov a jeho řízení
Byl doplněn bod 8., V odůvodněných případech má chovatelský klub právo pozastavit na dobu určitou nebo neurčitou poskytování chovatelského servisu na plemeno/plemena jejichž chov zastřešuje. Doplněný bod dává chovatelským klubům větší možnosti v případě chovatelů-hříšníků. Chovatelské kluby, pokud to už ve svých předpisech nemají, by měly znění Zápisního řádu využít a svoje předpisy doplnit. Jen pro vysvětlení. Chovatelským servisem klubu je myšleno např.:
- Uchovňování jedinců způsobem stanoveným řády klubu
- Vydávání krycích listů
- Evidence štěňat na klubové bázi
- Evidence zdravotních vyšetření povinných pro plemeno
- Poskytování formulářů pro vystavení průkazů původu na příslušné plemenné knize
- Kontroly vrhů a chovu
- Doporučování psů ke krytí
- Poradenská činnost
Čl. VII Krytí, bod. 3
S ohledem na podporu co nejširšího genofondu psů, může chovatelský klub povolit dvojité krytí (tzv. double mating). V takovém případě se na krycím listě/potvrzení o krytí musí uvést oba krycí psi. V těchto případech, kdy se jedná o dvojité krytí, musí být zhotoven DNA profil rodičů, štěňat a provedeno ověření parentity. Majitelé krycích psů musí být obeznámeni, že chovatel zamýšlí dvojité krytí. Tento postup se použije i v případě nechtěného překrytí feny jiným chovným psem.
Chovatelské kluby, které jsou zodpovědné za chov jednotlivých plemen, musí ve svých chovatelských normativech upravit podmínky, za jakých je dvojité krytí povoleno, případně ho mohou zakázat
Čl. XII Zápis do registru
Dřívější registry P/pomocný,Z/zvláštní, N/národní. Dnes pouze jeden registr s pěti možnostmi.
Do registru se zapisují:
1. jedinci importovaní z nečlenských zemí nebo nečlenských organizací FCI. Tito jedinci a jejich předci jsou označováni dovětkem Registered in the Stud Book not recognized by FCI.
2. jedinci bez průkazu původu FCI. Tito jedinci a jejich předci jsou označováni dovětkem Registered in the Stud Book not recognized by FCI.
Jedinec je do registru v těchto případech zapsán pouze na základě písemné žádosti příslušného chovatelského klubu.
K ní je nutno doložit dva originály výstavních posudků na formulářích vydaných ČMKU od dvou mezinárodních rozhodčích FCI s oceněním nejméně „dobrá“. Kopii této žádosti poskytne klub majiteli dotyčného psa pro účely přihlašování na výstavu k získání uvedených posudků. Výstavní posudky musí být vypracovány na formulářích, které žadateli poskytne ČMKU. Jedinec musí být posouzen v dospělém věku (tzn. od ukončeného 14. měsíce nebo 17. měsíce dle kohoutkové výšky jedince).
Veškeré případné výjimky podléhají schválení Komise pro chov a zdraví ČMKU a Rady plemenných knih ČMKU.
3. potomci jedinců zapsaných v registru, pokud nemají 3 kompletní generace předků FCI
4. jedinci importovaní ze zemí FCI, kteří nemají 3 generace předků FCI.
U těchto jedinců se smějí spojovat i jedinci s nekompletními generacemi v průkazu původu, a to včetně jedinců uvedených v bodě 1 a 2.
5. plemena nebo rázy, které jsou ve šlechtění, tedy neuznané FCI (český horský pes, český strakatý pes apod.), U těchto jedinců se smějí spojovat i s jedinci s nekompletními generacemi v průkazu původu, a to včetně jedinců uvedených v bodě 1 a 2.
Pro jedince plemen neuznaných FCI je vystavován průkaz původu se všemi identifikačními údaji, nezbytnými pro chov plemene, jak u štěňat, tak u předků podle požadavků chovatelského klubu. Průkaz původu je dle normativů FCI označen nápisem Breed not recognized by the FCI.
Zápis do registru provádí pracoviště plemenné knihy, které vede číselnou řadu plemene.
PŘEDPISY ČMKU-VÝSTAVNÍ ŘÁD
Článek 2 - Plánování a organizace výstav
b) Žádost o uspořádání výstavy v konkrétním termínu musí pořadatel zaslat dle typu výstavy do:
31. ledna předchozího roku - národní a mezinárodní výstavy
31. května předchozího roku - oblastní a krajské výstavy
31. srpna předchozího roku ostatní výstavy, a to včetně krajských a oblastních výstav pořádaných kluby, a to sekretariátu ČMKU. Případné změny schvaluje Předsednictvo ČMKU. Jako rozhodující je přitom bráno datum doručení žádosti na sekretariát ČMKU. Při koordinaci bude obecně dodržována zásada chráněných termínů mezinárodních a národních výstav na území republiky.
Článek 4 - Výstavní třídy
Třídy povinné:
třída štěňat – 4 - 6 měsíců
třída dorostu – 6 - 9 měsíců
Upozornění:
Třída čestná je třída nepovinná a nezadává se v ní na žádné výstavě titul Vítěz třídy
Článek 5 - Klasifikace
Třída štěňat a dorostu - velmi nadějná - nadějná - málo nadějná
Pořadí se určuje ve známkách velmi nadějná a nadějná. Na všech typech výstav mimo výstav pořádaných klubem postupuje do závěrečných soutěží nejlepší jedinec z konkurence psa a feny oceněných VN 1. Titul se nezadává.
Čl. VI-Tituly
Delší dobu se na speciálních výstavách zadávají tituly Vítěz speciální výstavy mladých, Vítěz speciální výstavy, Vítěz speciální výstavy veteránů. Přesto na ně řada klubů zapomíná. Tituly by měly být uvedeny v propozicích výstavy.
Článek 9 – Rozhodčí
h) - rozhodčí má právo zakázat při posuzování používání stahovacích obojků bez zarážky a krmení pamlsky
i) Bonitace případně další úkony vedoucí k uchovnění psa (např. počítání zubů, měření) je možné provádět na výstavě po dohodě s pořadatelem, přičemž nesmí být omezeny povinnosti rozhodčího vůči pořadateli výstavy a mohou být prováděny vždy jen po dohodě s pořadatelem.
Zákony a předpisy
Celá řada zákonů a doplňujících předpisů se vztahuje i na psy a fenky s průkazem původu. Níže jsou uvedeny některé požadavky, které si řada lidí neuvědomuje.
Zákon o veterinární péči
- Vakcinace proti vzteklině je platná jen u psů identifikačně označených čipem
- Když dojde k poranění člověka, je třeba, aby se pes podrobil veterinární prohlídce, nestačí kontrolovat jen očkování proti vzteklině
Zákon na ochranu zvířat proti týrání
K odstranění paspárků může dojít jen na základě doporučení veterinárního lékaře a to jak při poranění, tak z preventivních důvodů. Jinak to bude považováno za chirurgickou změnu exteriéru. Nezáleží při tom na znění standardu nebo podmínkách pro zařazení do chovu.
Zpracovala Vladimíra Tichá
Soubor: 848-zmeny-v-kynologickych-predpisech.pdf
Autor: Iveta Nováková
Přečteno: 381x
Vydáno: 28.10.2024
Další články v kategorii
Výzva - STARÉ ZPRAVODAJEVýsledky Národní výstavy v Brně 11.1.2025
Informace z webu ČMKU (www.cmku.cz)
Aktualizovaný seznam testovaných foxteriérů hladkosrstých na SCA k 1.12.2024
Aktualizované znění chovných podmínek