Agility - článek ze zpravodaje 3/2012
Vydáno dne 18. 09. 2012 (1898 přečtení)

Foxteriér a agility

Článek ze zpravodaje 3/2012

Dnešní článek bude čistě reportážní. Z nabité sezóny plné agility závodů vybírám dvě soutěže, kde jsme se potkali s dalšími závodícími foxteriéry.

Czech Open

O víkendu 12. – 13. 5. 2012 se uskutečnil 5. ročník prestižní agility soutěže CZECH OPEN. Vše se odehrálo v rekreačním areálu Klub Lávka Skochovice, který se nachází přímo na břehu Vltavy, 5 km jižně od Prahy. Běhalo se na dvou parkúrech a posuzování se ujali zkušení rozhodčí Antonín Grygar a Tomáš Glabazňa.

Průběh soutěže je trochu odlišný od běžných závodů, kde závodníci absolvují nejčastěji 3 samostatně hodnocené běhy. CZECH OPEN probíhá formou několika kvalifikačních běhů a jednoho finálového běhu pro agility i pro jumping. V kategorii medium postupovali do finále vždy první dva. V případě, že se na kvalifikovaném místě umístil tým, který už byl kvalifikován z předchozího běhu, postoupil další v pořadí. Celkem se běžely 3 kvalifikační běhy pro agility a 3 kvalifikační běhy pro jumping. Ve finále tak mohlo startovat maximálně 6 nejlepších týmů. V kategorii medium měřilo síly 14 týmů, mezi nimi 3 hladkosrstí foxteriéři. Všechny už z mých článků dobře znáte: moji Alfonso de la Amorrada Mágica a Dorica de la Amorrada Mágica a Denny Bohemia Kent Danuše Pokorné.

V sobotu byly na program 4 kvalifikační běhy. Čistý běh se povedl jen Dennymu Bohemia Kent v agility 2, bohužel pomalejší tempo přineslo 8,53 trestných bodů za čas a odsun na nepostupovou 6. příčku. “Amorráďata” chybovala hlavně ve slalomu (špatné náběhy), což kromě trestných bodů znamená i poměrně velkou časovou ztrátu při opravě. Sem tam upadla i nějaká ta laťka. Alfonso navíc dvě smolné diskvalifikace, kdy jsem se na trati trošku ztratila. Nejlepší výsledek se povedl s Doricou v jumpingu 2, kde jsme s jedním odmítnutím skončily na 3. místě a kvalifikovaly se do finále.

V neděli byly ještě dvě šance na postup do finále. Danny je bohužel nevyužil a v obou bězích se diskvalifikoval. Alfonso dokončil oba běhy s chybami, v jumpingu 3 se přesto 5. místem kvalifikoval do finále. Do finále agility žádný foxteriér nepostoupil, ve finále jumpingu startovali Alfonso i Dorica de la Amorrada Mágica.

Finálové běhy se nám vůbec nepovedly. Na Dorice už byla znát velká únava, flákala skoky, k tomu opět netrefený náběh do slalomu, pomalé tempo a 5. místo. Alfonso zabojoval lépe, ale špatný odraz na zeď skončil shozením elementu, navíc chyba ve slalomu a celkové 4. místo.

Dvojzkoušky Superpes

Hned následující víkend v neděli 20. 5. 2012 jsem cestovala do Lysé nad Labem na dvojzkoušky Superpes. Zahraniční rozhodčí Hans Fried z Rakouska přilákal na start poměrně hodně závodníků. Jeho parkúry patřily spíše k těm lehčím a prohřešky na trati posuzoval hlavně v kategorii A1 hodně benevolentně. Např. vyběhnutí psa za pásku nebylo hodnoceno jako diskvalifikace, pokud byl psovod schopen zavolat psa okamžitě zpátky. Některá nemávnutá odmítnutí už by u jiných rozhodčích také neprošla a nastavené standardní časy byly hodně mírné.

Ráno se začínalo výkonnostní kategorií A1. Na startovní listině se objevilo jedno nové jméno Jan Ternbach z domácího klubu Psí škola Superpes a jeho hladkosrstá Asta z Žehuňské doliny. První zkouška se této dvojici povedla, precizně zpracované zóny jen jedno smolné odmítnutí a hodnocení V, tedy splněno. Ve druhém běhu už se Asta nevydržela soustředit celou trať a po několika skocích předvedla pro foxteriéry typický štěkot a obíhání překážek. Tři odmítnutí znamenala bohužel diskvalifikaci. Dorica předvedla dva velmi pomalé běhy. Až doma jsem zjistila, že mi sežrala z batohu dva sáčky se vzorky granulí, takže není divu, že se jí s plným břichem moc nechtělo. Jeden běh se přesto povedl čistě a v součtu jsme vybojovali pěkné 3. místo.

Alfonso nastoupil odpoledne v kategorii A2. Obě zkoušky měly totožnou úvodní sekvenci. V prvním běhu jsme ji zvládli, zkoušku jsme zaběhli v nejrychlejším čase, na prvního náskok 12 vteřin, bohužel dvě laťky šly k zemi. Ve druhém běhu jsem v úvodní sekvenci bohužel trošku zaspala a Alfonso skončil ve špatné díře tunelu, tedy diskvalifikace a konec nadějím na součtové umístění. Výsledky z těchto dvou závodů najdete v tabulkách.

Pozvánka

Na závěr připomínám termín konání Mistrovství světa FCI v agility, které se uskuteční 5. – 7.10. 2012 v Liberci. Vstupenky na nedělní finálové běhy jsou stále v prodeji, takže neváhejte a přijeďte podpořit české závodníky. Více o MS na www.agility2012.cz