Klubové honičské zkoušky - Potštát - 9.-10.11.2018

Autor: -id- (ivad@tone.cz), Téma: Články výcvik
Vydáno dne 18. 12. 2018 (366 přečtení)
Ve dnech 9. -10. listopadu 2018 uspořádali Klub chovatelů foxteriérů a Klub chovatelů teriérů vrcholnou kynologickou akci - Mezinárodní zkoušky honičů se zadáváním titulů CACIT, R-CACIT, CACT a R-CACT pro plemena zastřešena v pořádajících chovatelských klubech. Zkoušky se konaly v honitbě VLS Potštát. Losování a představení účastníků proběhlo v předvečer zkoušky, ve čtvrtek 8. 11. 2018, v prostoru místního ubytovacího zařízení SILADI. Dřívější začátek konání akce byl podmíněn ze strany VLS Potštát. Požadovali, aby naháňka byla již na pátečním programu.

Zkoušky byly důstojně zahájeny trubačkou a naší výcvikářkou Janou Adámkovou. Vrchní rozhodčí Dalibor Smékal představil účastníkům i koroně rozhodcovský sbor ve složení: Milan Folťan, Ing. Jaroslav Horský, Monika Illová, Václav Kučera a Martin Pospíchal.

Po rozlosování a veterinární prohlídce ke zkoušce nastoupilo dvanáct jedinců, konkrétně pět borderteriérů, dva foxteriéři hladkosrtí a dále jednotliví zástupci plemen foxteriér drsnosrstý, parson russel teriér a stafordšírský bulteriér. Mimo soutěž nastoupili dva jagdteriéři.

Brzy po páteční snídani jsme společně odjeli do vojenského prostoru Libavá k naháňce. Na místě jsme byli očekáváni zástupci VLS v čele s ředitelem zkoušek Ing. Klevarem, správcem zkoušek Ing. Jenišem a pozvanými střelci. Zkoušky byly velmi důstojně zahájeny, k jejich hladkému průběhu se vyjádřil pan ředitel. Na programu dne byly dvě prostorné leče, což umožnilo dát možnost odzkoušet všechny psy v obou prostorech.

Při lovu byla hojně zastoupena zvěř černá, vysoká, dančí, objevila se i liška. Hodnocení výkonu psů nebylo jednoduché. I přesto, že byla v první leči viděna zvěř, tak tuto psi hlásili minimálně. Pokud byla hlasitost zaznamenána, jednalo se o hlasitost na viděnou. Jeden ze psů si to hned namířil k autům a tam vyčkal až do konce první leče. V obou lečích byla vidět zvěř vysoká, která nebyla vytlačena ven, takže nebyly slyšet ani výstřely. Ve druhé leči, až na malé výjimky, vesměs psi "odpadli" ve vytrvalosti. I když zvěř byla zaznamenána, byla honci zvednuta, dále se stočila a setrvala dále v leči. Většina psů se nevzdalovala již daleko od svých vůdců.

Musím podotknout, že terén byl dosti náročný, ale velmi vhodně vytipován pro tento typ soutěže. Psům nebylo možno mnoho vyčítat, zkrátka neměli svůj den. Těší mě, že vůdci přijeli zabojovat z různých koutů republiky. Celkem se ulovilo patnáct kusů zvěře černé a dvě lišky. Výsledky jsou součástí přiložené tabulky.

Závěrem bych rád poděkoval VLS Lipník nad Bečvou za výbornou organizaci a vstřícnost. Nápomocni nám byli i někteří členové z řad obou pořadatelských klubů. Velký dík posílám i pořádajícím klubům (KCHT a KCHF) za nemalý finanční obnos, nezbytný pro uspořádání akce mezinárodního významu. V neposlední řadě velké díky i dalším sponzorům - firmám Delikan, CZ ARTS a Bc. Vladimíře Tiché. Děkuji kolegům rozhodčím, že si udělali čas a vůdcům za myslivecké a přátelské vystupování.

Dalibor SmékalLegenda: 1.nos, 2.hledání, 3a.nahánění zajíc, 3b.divočák, 4.hlasitost, 5a.dosled - na řemeni, 5b.dosled - hlásič, oznamovač, 6.ochota k práci na černou, 7.poslušnost, 8.chování po výstřelu, 9.chování u střelené zvěře, 10a.chování na stanovišti - na řemeni, 10b.chování na stanovišti - volně, 11.vytrvalost, 12.orientace, 13a.vodění na řemeni, 13b.vodění volně, 14a.odložení na řemeni, 14b.odložení volně.
PesVůdce 123a3b45a678910a10b111213a13b14a14bCenaBodyPoznámka
1
JGT
Arna z AklebakuKopka Václav 44443444244444II.189
2
BRT
Caryx SkamikaPokorná Lenka 42114444441444III.165
3
FXD
Dara Oderský SkřítekZhasilová Kristýna 42333144332444III.136Vítěz klubových zkoušek

JGT
Ektor z Vlkovy chaloupkyKoňařík Vlastimil 03neobstál

PRT
Hank Lawson RitakimJorda Michal
110neobstál

BRT
Kox od Paplové cestyPokorná Lenka 20neobstál

BRT
Diego BordermonaRichtár David 20neobstál

SBT
Xai Nella Exo BonatomKlimešová Kateřina 20neobstál

FXH
Scott z Dlouhých dílůTrnka Pavel 10neobstál

BRT
Lucy Bohemia DiplomatHollosi Tomáš 10neobstál

BRT
Autopilot Big BrotherKönigová Petra 10neobstál

FXH
Pedro z Dlouhých dílůTrnka Pavel 10neobstálnástupDara Oderský Skřítek a Kristýna Zhasilovávýřadvyhlášenírozhodčítrubačivítězové honičských zkoušekúčastníci honičských zkoušekceny